מזון אורגני למה ומדוע?

מזון אורגני הוא מזון הגדל בצורה טבעית ללא שימוש בחומרי הדברה כימיים, דשנים כימיים, תרופות, הורמונים, חומרים משמרים, צבעי מאכל וללא הנדסה גנטית, הדישון האורגני מורכב מחומרים טבעיים בלבד ומבוסס בעיקר על זבל של חיות, שאריות של ירקות גזם של ענפים (קומפוסט)ועוד.התקנים האורגניים לטיפול וגידול בעלי חיים מחמירים מהתקנים של גידול מסחרי, בעלי החיים מגודלים בשטח פתוח המאפשר תנועה ומקטין את הצפיפות והסיכון להתפשטות מחלות, עגלים יונקים מאימותיהם (שלא כמו בתעשייה המסחרית שבה העגלים מופרדים מיד מאימותיהם וניזונים מפורמולת בלבד), בנוסף בעלי החיים ניזונים ממזון אורגני ולא מקבלים הורמונים  ואנטיביוטיקה ותרופות אחרות.

כאמור למזון אורגני יש יתרונות רבים ננסה לפרט כאן כמה מהם

קרקע –

קרקע שמטופלת בשיטות אורגניות היא קרקע איכותית יותר, פירות וירקות הגדלים באדמה כזו מגלים עמידות גבוהה למחלות, הגידול האורגני יכיל כמות גדולה יותר של ויטמינים ומנרלים איכותיים וחיוניים אשר מצויים באדמה,

האדמה סופגת את הכימיקלים שמרססים ומחדירים לתוכה ומגיעים עד למי התהום שאנחנו שותים ומזהמים אותם ופוגעים גם בבעלי חיים הניזונים מן המים והאדמה ומפרים את האיזון האקולוגי ובעקבות כך משבשים את שרשרת המזון.

תזונה ובריאות –

מחקרים הראו כי  השימוש בחומרי הדברה בגידול תוצרת חקלאית (פירות, ירקות, דגנים וקטניות) הגדיל את השכיחות של הפרעות קשב וריכוז, אלרגיות, מחלות כרוניות ואפילו סרטן, ישנה סברה שטוענת כי צריכה מצטברת של הורמונים מהמזון היא בין הגורמים  להתפתחות המינית המוקדמת  של ילדים שאנחנו רואים בשנים האחרונות.

לאומת זאת תוצרת אורגנית היא ללא ספק עשירה יותר מבחינה תזונתית, בחקלאות האורגנית משתמשים בשיטות מסורתיות ואקולוגיות כדי לשמור על בריאות הקרקע וההזנה שלה.

אקולוגיה ושמירה על הסביבה –

צריכת תוצרת אורגנית תורמת לסביבה אקולוגית טובה יותר, חקלאות אורגנית מסייעת להאטת התחממות כדור הארץ ע"י חיסכון באנרגיה המושקעת בייצור כימיקלים חקלאיים, חקלאות אורגנית  שומרת על איזון ומגנה על בעלי החיים ומקורות המזון שלהם.

נקודה נוספת היא שתוצרת אורגנית תמיד חייבת להיות טרייה אסור לה להישמר בקירור  כמו בחקלאות המסחרית הפרי או הירק נקטפים כאשר הם בשלים ולכן תוצרת אורגנית  היא גם מזינה יותר אך גם טעימה יותר.

organic

 

  • אורגני למה ומדוע?

    מזון אורגני הוא מזון הגדל בצורה טבעית ללא שימוש בחומרי הדברה כימיים, דשנים כימיים, תרופות, הורמונים, חומרים משמרים, צבעי מאכל וללא הנדסה גנטית. למאמר המלא...

  • מזונות על - super food

    קבוצה של מזונות המצויים בטבע המכילים מספר רב של מרכיבי תזונה ייחודיים וחשובים אשר הוספתם לתזונה  היומית עשויה להביא תועלת רבה, הם נקראים כך משום שסגולותיהם הם מעבר לתזונה בסיסית והם משפרים את בריאותינו באופן ניכר. למאמר המלא...